Program Hakkında

 

 

   Toplum yaşamının ve bireysel yaşamın her alanına nüfuz etmiş olan sorunları çözmeyi hedefleyen hukuk, adaletin sisteminin gecikmeden ve sağlıklı bir biçimde oluşturulmasını sağlamaya çalışacak nitelikli ve profesyonel ara elemanlara da ihtiyaç duymaktadır. Günümüzde adalet sektöründe her geçen gün nitelikli işgücü talebinin artması kamu kuruluşlarında ve özel kuruluşlarda istihdam edilecek, temel hukuk bilgisine sahip nitelikli ara elemanların yetiştirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Mesleğinin getirdiği üst düzey özelliklerle donanımlı ve mesleğinin getirdiği sorunları çözme yeteneğine sahip ara elemanların oluşturduğu bir hukuk ve adalet şeması, ülkemizdeki hukuksal sorunların çözümünü daha kolay hale getirecek ve adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunacaktır. Bu çerçevede İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi Adalet Ön Lisans Programı; adalet hizmetlerinin sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde yürütülmesine katkıda bulunacak; kuramsal bilgilerle donatılmış uygulamaya hâkim mezunlar, ülkemizde adaletin aksamadan her bir bireye eşit ve hızlı bir şekilde dağıtılmasını öncülük edecektir.

 

DETAYLI BİLGİ

 • İki yıllık Adalet Programı’nda, öğrenciler, farklı hukuk ve adalet alanlarına ilişkin temel bilgi derslerini takip ederek bilgi ve becerilerini geliştirme fırsatı elde ederler. Ayrıca program müfredatı öğrencileri profesyonel iş dünyasına hazırlayacak kapsam ve donanımda hazırlanmıştır.

 • Programda öğrenciler, Anayasa Hukuku, Borçlar Hukuku, Medeni Hukuk, Ticaret Hukuku, Ceza Hukuku gibi derslerin yanı sıra hukuk bürolarında kullanılan çeşitli yazılımlar, UYAP, büro yönetimi ve muhasebe gibi konulara odaklanan dersler alarak mesleğe hazırlanacaklardır.

 

 

BAŞVURU KOŞULLARI

   Adalet ön lisans programına başvuru aşağıdaki şekillerde yapılmaktadır.

 • En az lise veya dengi okul mezunu olacak/olan adaylar için (Yeni Kayıt),
 • Örgün öğretimde öğrenci olup açık öğretim sistemiyle öğrenimine devam etmek isteyen öğrenciler için (Yatay Geçiş),
 • Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile halen öğrenim gören öğrenciler için (İkinci Üniversite),
 • Açık öğretim; İktisat, İşletme Fakültelerinden mezun olanlar başvuru yapabilirler.

   Başvuru tarihleri, ücretler ve ders muafiyetleri gibi tüm detaylı bilgilere Başvuru sayfasından ulaşabilirsiniz.


 

DERSLER VE DERS MATERYALLERİ

   Adalet programının en büyük özelliği ders materyallerinin tamamının e- öğrenme yöntemiyle hazırlanmasıdır. Program müfredatı, ulusal eğitim politikası hedefleri doğrultusunda hazırlanmıştır. Dersler, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin deneyimli akademik kadrosu tarafından seçilmiştir. Programla ilgili oluşabilecek tüm sorunlar 7/24 hizmet anlayışıyla hizmet veren çağrı merkezine iletilebilir ve çözüm üretilir.

   • Öğretim Sistemi Platformu tüm ihtiyaçlara cevap verecek şekilde düzenlenmiş ve öğrencinin rahat bir şekilde çalışabilmesi için sisteme ders notları, sunumlar, videolar ve ileri öğretim materyali olarak hazırlanan Faz 2 içerikleri yüklenmiştir.


 

 

SINAVLAR VE ÖLÇME DEĞERLENDİRME

   Fakültemiz tarafından yapılacak sınavların geneli çoktan seçmeli test şeklinde yapılmaktadır. Her ders için 20 soru sorulmakta ve soruların çözümü için 30 dakika süre verilmektedir.

   Sınav merkezleri ve sınav tarihleri gibi tüm detaylı bilgilere Ölçme ve Değerlendirme sayfasından ulaşabilirsiniz.


 

 

MEZUNİYET

   Adalet Ön Lisans Programı boyunca almış olduğu döneme ait zorunlu derslerinden başarılı olup, mezuniyet için belirtilen (transkriptte mevcut) kredi/AKTS miktarını doldurmuş olmak gerekmektedir.

   Programdan mezun olan öğrenciler, lisans diploması alarak “Adalet Ön Lisans Mezunu” unvanını kazanırlar.

 

 

KARİYER OLANAKLARI

Adalet Ön Lisans Programı mezunları;

 • Hukuk bürolarında,
 • Hukuk alanında faaliyet gösteren diğer kurumlarda,
 • Ticari işletmelerin hukuk birimlerinde,
 • Bankacılık ve diğer finans kurumlarında uzman veya hukuk işleri bürosu yöneticisi olarak çalışabilmektedirler.
 • Mezunlar ayrıca, adalet bürokrasisinde, adli ve idari yargı teşkilatı bünyesinde ve hukuk birimleri olan kamu yönetimlerinde sorumluluk taşıyacak seçkin uzmanlar olarak görev alabilirler.

   Mezuniyetle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için mezuniyet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.